Vyresnių žmonių odai reikia ypatingos priežiūros!

Odos atsinaujinimas yra nuolatinis procesas, kuris užtikrina apsaugą nuo neigiamų aplinkos poveikių. Senstant ląstelių atsinaujinimo mechanizmas vis labiau lėtėja. Kadangi mirusios ląstelės taip greitai neatsinaujina, oda tampa šiurkštesnė ir ima pleiskanoti. Taip pat oda tampa mažiau elastinga, suplonėja, praranda stangrumą. Atsivėrusios žaizdos odoje ir pragulos – tai odos problemos, su kuriomis dažnai tenka kovoti vyresnio amžiaus žmonėms.

Kodėl atsiranda pragulos?

Pragulos yra lokalūs odos pažeidimai ir žaizdos, atsirandančios dėl odos trynimosi ir nuolatinio spaudimo. Pažeidimų dėl odos spaudimo atsiradimą paskatina įvairūs veiksniai. Lovoje gulintis pacientas mažai juda, ilgai guli vienoje pozicijoje, kai vis fiziškai spaudžiamos tos pačios kūno vietos. Dėl spaudimo šios vietos blogiau aprūpinamos krauju, o dėl deguonies trūkumo pažeidžiamos nervų ląstelės ir aplinkiniai audiniai. Pradinėje stadijoje pragula atrodo kaip odos paraudimas. Vėlesnėse stadijose aiškiai matomas odos pažeidimas, išopėjimas gali atsidengti net raumenų audiniai ar kaulai. Pragula gali apimti kelis pažeistų audinių sluoksnius.

Nors odos spaudimas yra pagrindinė pragulų priežastis, dažnai prisideda ar net problemą pasunkina ir kiti veiksniai:

  • Trintis: kai gulint oda trinasi, ji yra tempiama, ir deformuojasi kraujagyslės, dėl ko blogėja kraujo cirkuliacija odoje. Rezultatas – odos pažeidimai. Senyvo amžiaus žmonių oda yra plonesnė, o ir bendra fizinė būklė blogesnė, kas taip pat skatina pragulų formavimąsi.
  • Ribotas judėjimas: žmonėms, kurie yra „prikaustyti“ prie lovos arba naudojasi neįgaliųjų vežimėliais, yra padidinta rizika atsirasti praguloms. Šie judėjimo apribojimai sukelia sąnarių sąstingį ir raumenų nykimą. Senyvi žmonės taip pat yra linkę į depresiją, dėl ko gali organizme sustiprėti uždegiminiai procesai. Visi šie veiksniai sustiptina nejudrumo pasekmes ir skatina atsirasti pragulas.

Kurios kūno vietos yra labiausiai pažeidžiamos?

Neatsikeliantiems iš lovos žmonėms pragulos dažniausiai atsiranda menčių, alkūnių, klubų, uodegikaulio ir kulnų srityse. Sėdintiems neįgaliųjų vežimėliuose pragulos linkusios atsirasti ant sėdmenų ir padų.

Kam kyla didesnė pragulų rizika?

  • Senyviems ir nejudantiems asmenims: į ilgalaikį spaudimą kūnas reaguoja nevalingais judesiais, kurie galėtų atpalaiduoti nuo spaudimo. Šis apsauginis mechanizmas mažiau reiškiasi rimtai sergantiems ar labai nusilpusiems seniems žmonėms, kurių oda dažniausiai yra plona ir todėl jautri.
  • Diabetikai: dėl diabeto sutrinka kraujotaka, tai gali sukelti odos audinių pažeidimą ir padidinti pragulų riziką.
  • Bloga mityba ir nepakankamas skysčių vartojimas: kad oda būtų sveika ir nepasireikštų audinių išsekimas, žmonėms su maistu kasdien reikia gauti pakankamai vandens, kalorijų, baltymų, vitaminų ir mineralų.

Kad būtų išvengta pragulų, reikėtų dažniau keisti gulėjimo poziciją.

Dermilon Paste skirtas sauskelnių dermatitui gydyti:

  • Šlapimo ar išmatų nelaikymas: sauskelnės ar įklotai sulaiko šlapimą ir išmatas, tačiau oda yra veikiama drėgmės ir bakterijų. Išmatų nelaikymas padidina bakterinės infekcijos riziką, nes per pažeistą, žaizdotą odą bakterijos lengviau gali patekti į gilesnius odos sluoksnius, sukeldamos rimtas komplikacijas – greitai plintančias infekcijas, ne tik sauskelnių dermatitą (iššutimus). Kai kenčiama nuo šlapimo nelaikymo, oda patiria „šarminį stresą“, ir yra veikiamas, o galiausiai ir pažeidžiamas, apsauginis odos rūgštinis sluoksnis. Tokiu būdu oda yra nuolat dirginama..
  • Sauskelnės pažeidžia odą: oda sudirgsta tose srityse, kurias dengia sauskelnės. Sudirginimas dažnai gali pereiti į odos uždegimą, o vėliau – komplikuotis į rimtesnes odos ligas dėl infekcijų. Dėl ilgalaikio odos sąlyčio su šlapimu ir išmatomis lengvai gali atsirasti iššutimai. Įprastai iššutimų plotas gali plėstis nuo paciento sėdmenų, pilvo apačios ir genitalijų sričių iki šlaunų.

Sauskelnių dermatitas pasireiškia ne tik mažiems, bet ir suaugusiems

Kad oda ir jos apsauginis rūgštinis sluoksnis būtų apsaugoti nuo pažeidimo, galima patepti odą priemone, kuri apsaugo odą nuo šlapimo nelaikymo sukelto sauskelnių dermatito.

Jei pastebėsite pirmuosius pragulos požymius, pakeiskite gulėjimo poziciją, kad toje kūno vietoje oda būtų atpalaiduota nuo spaudimo. Jei per 24–48 valandas nepagerėja, kreipkitės į gydytoją. Jei pastebite infekcijos požymius, nedelsdami kreipkitės medikų pagalbos.